Výskyt ptačí chřipky v okolí Podlesí (v Trhových Dušníkách)

ptačí chřipka

OBEC PODLESÍ SE NACHÁZÍ V PÁSMU DOZORU
Sčítací list pošlete na email: obec@obecpodesi.cz nebo osobně předejte na obecním úřadu do 5.10.2021

NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY ze dne 29. 9. 2021 k výskytu ptačí chřipky

Výpis z dokumentu (plné znění je obsaženo v příloze)

Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Středočeský kraj nařizuje mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy – vysoce patogenní aviární influenzy, tzv. ptačí chřipky, a to na základě jejího potvrzení v katastrálním území Trhové Dušníky.

V PÁSMU DOZORU se nařizuje:

• Zákaz veškerého pohybu drůbeže – zajištění vhodných opatření biologické bezpečnosti s cílem zabránit rozšíření nákazy.
  • Dodržování přiměřených opatření biologické bezpečnosti každou osobou vstupující do hospodářství nebo je opouštějící za účelem zabránění rozšíření nákazy.
  • Neprodlené vyčištění a dezinfekce dopravních prostředků a zařízení používaných přepravě drůbeže a jiného ptactva chovaného v zajetí, krmiva, hnoje, podestýlky atd., jakož i veškerých jiných materiálů nebo látek, které by mohly být kontaminovány.
  • Zákaz pořádání výstav, přehlídek, trhů a jiných svodů drůbeže nebo jiného ptactva chovaného v zajetí.
  • Zákaz vypouštění drůbeže za účelem zazvěření.
  • Sledovat zdravotní stav drůbeže a jiného ptactva chovaného v zajetí a každé zvýšení nemocnosti anebo významný pokles produktivity ohlásit na Krajskou veterinární správu na tel. č. 720 995 204. Tato krizová linka je dostupná 24 hodin denně včetně víkendů.
  • Doba trvání opatření: opatření v pásmu dozoru mohou být zrušena nejdříve po uplynutí 30 dní po provedení předběžného vyčištění a dezinfekce infikovaného hospodářství.

KOMERČNÍ ZAŘÍZENÍ s chovem drůbeže jsou povinna nahlásit na Obecním úřadu Podlesí počty chované drůbeže, a to nejpozději do 5. října 2021.

PTAČÍ CHŘIPKA = aviární influenza - je infekční onemocnění ptáků virového původu.

Projevuje se apatií, sníženým příjmem krmiva, sníženou snáškou, dýchacími potížemi, otoky na hlavě, krváceninami na končetinách a zvýšeným úhynem. Nemocnosti i úmrtnost může dosahovat až 100 %. Inkubační doba je 3 až 7 dní. Onemocnění může být přenosné na člověka. Virus je ničen běžnými desinfekčními přípravky.

Nařízení veterinární správy - DOKUMENT ZDE

Sčítací list - DOKUMENT ZDE